Jeszcze kilkanaście lat temu oczepiny były bardzo długie, żenujące i nieprzyzwoite. Przykładów konkretnych zabaw nie będę podawał, bo można by o tym napisać książkę. Z grubsza wiadomo o co chodzi. Sznurek, jajko, nogawka, balon, flaszka, wałek, rozbieranie prawie do naga... Kombinacji zabaw erotycznych i alkoholowych jest bardzo dużo. Jakie skutki są takich zabaw, nie trudno się domyślić. Część gości nierzadko opuszcza salę na hasło "oczepiny", przewidując, co się będzie działo. Część panów i pań bierze chętnie udział, ale na filmie już tego oglądać nie chcą. Trudno się dziwić.

Nic na siłę

Mając powyższe doświadczenia niektórzy rezygnują zupełnie z oczepin lub redukują je do minimum. Są goście, którzy zupełnie nie trawią tego punktu wesela, i jeżeli mamy tego świadomość, można spokojnie z niego zrezygnować. Co jednak, gdy wiemy, że goście chcą się pobawić na oczepinach, ale jednocześnie nie wprawiać ich w zakłopotanie? Wybierzmy zabawy kulturalne, ale jednocześnie wesołe. Nawet przeglądając fora ślubne, artykuły, tematyczne grupy na facebooku czy innych kanałach społecznościowych, wczytujmy się w treść zabaw, czy nie ma w nich czegoś podejrzanego, czegoś, co może ośmieszyć innych gości, i nie będą się z tym czuli dobrze.

Bez procentów i podtekstów

Z mojej strony możesz być pewna / pewien, że tego typu zabaw nie będę przeprowadzał. Moim zdaniem istotne jest, by goście bawili się swobodnie. Zdecydowanie jestem przeciwny zabawom: 1) z użyciem alkoholu, 2) z podtekstami erotycznymi, 3) z ryzykiem uszkodzenia ciała (niebezpiecznych).

Co w zamian?

W zamian proponuję zabawy kulturalne, nowoczesne, ze smakiem. Ekspresyjne, wywołujące radość u gości, ale nikogo nie obrażające. Pomysłów na takie zabawy jest multum, i dobry zespół czy didżej na pewno będzie miał w swoim repertuarze tylko zabawy i gry na poziomie.

Przaśność odchodzi do lamusa

Co osiągamy dzięki oczepinom na odpowiednim poziomie? Każdy chętny może wziąć udział. Nikogo nie obrażają, nie poniżają, wszyscy czują się komforotowo. Żony nie zerkają dziwnie na mężów, partnerzy na partnerki. Jest bezpiecznie, nikt nie ma potem złych wspomnień, nie wstydzi się patrząc na zdjęcia i filmy, a goście chętniej angażują się do wspólnych zabaw.